Kuidas valida kasvuhoonet?

Kuidas valida kasvuhoonet? 

Kuigi inimesed on üsna teadlikud mida nad soovivad oma aias näha ning kuhu panna kevadel kasvama tomatid-kurgid, erinevad maitserohelised jms, jääb siiski kasvuhoone valimisel õhku palju küsimusi. Kvaliteetse ja hea kasvuhoone puhul olete investeeringuga rahul ka aastate pärast, kui naaber asub uut otsima. Paraku aga paljud aednikud soovivad võimalikult odavat kasvuhoonet, unustades, et odav ei ole alati kõige vastupidavam.
 
Selleks, et saaksite olla oma valikutes kindel ning rahul ka aastate pärast, toome alljärgnevalt ära mõned näpunäited, mida kasvuhoone soetamise juures arvestada.
 
Millist kasvuhoonet valida?
Esmalt tasub enda jaoks läbi mõelda mida kasvuhoones kasvatada soovitakse ning kui suures mahus. Alles siis saab vaadata kui suurt kasvuhoonet oleks vaja.
Seejärel hinnake ennast - kas kasvuhoone pidamine on lihtsalt aiategevus või hoopis tõeline kirg? Siis saate hinnata kui palju olete valmis kasvuhoonele kulutama.
Tasub ka meeles pidada, et kvaliteetne kasvuhoone ei ole ainult praktiline vaid ka aia ehteks, samuti võib selle eluiga olla isegi pikem kui mõnel autol.
 
Kui suurt kasvuhoonet valida?
Kui on selge mida kasvatada soovitakse, saab suuruse peale mõelda. Tihti kasutatakse kasvuhoonet varakevadel istikute ettekasvatamiseks ning hiljem juba tomatite, kurkide, paprika jms. Ka selle soovi peale peaks enne mõtlema.
Kasvuhoone suurust (kõrgust ja laiust) peaks valima alati valima varuga. Ei tahaks uskuda, et kellelgi kasvuhoone tühjaks jääb, pigem just tehakse valik liiga väikese kasvuhoone kasuks ning siis on mure kitsikusega.
Tavalises kodukasutuses võiks olla keskmiselt 10-16m2 suurune kasvuhoone. Sellest väiksemate puhul peaks arvestama, et õhk kuumeneb seal kiiremini ning ühtlast niiskus- ja temperatuurirežiimi on palju raskem hoida.
Oluline jälgida ka kasvuhoone kõrgust – näiteks tomat tahab just veidi kõrgemat kasvuhoonet, kus ladvad ei puutuks vastu. Samuti võivad väiksemad kasvuhooned olla liiga madalad ning neisse peab sisse pugema. Taimed kasvavad küll hästi, kuid nende hooldamine pererahvale raske.
Ärge siinkohal unustage ka seda kuhu kasvuhoonet soovite ja saate paigaldada.
 
Kuhu kasvuhoone paigaldada?
Hea koht kasvuhoonele oleks päikesepaistelises kohas ning eemal suurtest puudest. Hea suund oleks põhja-lõuna suunaline, siis saaks taimed maksimaalse valguse kogu päeva jooksul. Suurte puude all tekivad varjud ning on oht, et tuulega võib kukkuda peale mõni suurem oks, samuti koguneb lehti ja muud prahti, mida on tüütu puhastada.
 
Milline raamimaterjal valida?
Vineerprofiil ja puit – halb soojusjuhtivus, puit on looduslikult soe ning on 1500 korda halvem soojusjuht kui alumiinium. Miinuskraadide puhul ei ole taimed profiili juurest külmavõetud. Vanasti peeti puidu ja vineerprofiili miinuseks lühikest eluiga, kuid pigem saab seda kinnitada vaid siis, kui hoone on kas valesti ehitatud või on olnud hooldamata. Tänapäeval on mitmeid häid puidukaitsevahendeid, mis aitavad puidu eluiga üsna palju pikendada. Õige vahendi korral näeb materjal ka 10 aastapärast väga hea välja.
Alumiiniumraam on kerge ja kestab väga-väga kaua. Kerge raami korral on oht, et kui pole korralikult kinnitatud võib tugeva tuulega „lendu minna“. Samuti talvel võib lumeraskus liiga teha.
Metallist konstruktsioon on küll tugev, kuid roostetab läbi umbes 5-10 aastaga. Miinuskraadide juures on taimed karkassi lähedal külmavõetud. Samuti on temperatuuritundlik- ilmastiku muutudes võib materjal liikuda mis omakorda võib lõhkuda kattematerjali. (kas ka järgmised 2???? )
Värviga kaetud terasest raam tundub üsna vastupidav ja näeb ka hea välja, kuid värv ei pruugi olla püsiv kõigis välistingimustes. Samuti on materjalil hea soojusjuhtivus, mis teatud juhtudel võib mõjutada saaki. Ning võib mõjutada ka kasvuhoone kattematerjali.
 
Milline kattematerjal?
Klaas – nostalgiline, kuid puruneb kergesti ning on raske. Samuti võib olla ka ohtlik. Vajab rohkem hoolust ning pole taimedele just parim lahendus. Samas on aga parema läbipaistvusega kui teised materjalid.
Polükarbonaat- hajutab valgust, laseb läbi taimedele vajaliku spektriosa ja hoiab hästi sooja, mis on oluline eelkõige just öökülmade puhul. Ei purune kergelt, on pikaealine ning kaalult kerge. Samuti on seda lihtne hooldada. Materjali paksuse valimise juures on oluline jälgida kasvuhoone kuju. Väikeste kasvuhoonete puhul sobib kasutada 4mm katet, kuid suuremate puhul peaks kindlasti valima 6-10mm materjali. Liiga õhukese materjali võib talvel lumi sisse vajutada.
Kile-  nagu ka klaas võib kergemini puruneda - linnuke katusel kärbseid püüdmas võib kiirelt kasvuhoone rikkuda. Samas on kile odavam kui polükarbonaat.
 
Mida kasvuhoonele lisaks muretseda?
Üheks oluliseks abimeheks on katuseluugi/tuulutusakna automaatsed avajad. Sobivad eelkõige just polükarbonaadist kasvuhoonetele. Tööpõhimõte on lihtne - Kui seatud temperatuur ületatakse, siis katuseluuk avatakse kuni etteantud temperatuuri taastumiseni, mil see sulgeb ennast ise. Kaubanduses saadaval erinevaid versioone.
Samuti võiks olla kaasaegne keraamiliste anduritega kastmissüsteem, mis tagab taimedele ühtlase niiskustaseme.
 
Usaldades ventilatsiooni ja kastmise süsteemile on kasvuhoone pidamine nauding mitte kohustus.
 
 
Õige kasvuhoone on praktiline, aiapidajale mugav ning lisaks ka aia. 
     
BalticTeh OÜ, info@balticteh.ee, www.balticteh.ee
Elitec